Zaprojektuj sobie wymarzone życie! - czyli o wpływie środowiska i life designie

Opublikowano: 2019-08-24 10:53 | Kategoria: Psychologia | Autor: Igor Sosnowicz
Zdjęcie dla artykuły pt. Zaprojektuj sobie wymarzone życie! - czyli o wpływie środowiska i life designie

W XXI wieku projektuje się nawet coś tak złożonego jak zachowanie ludzi w sklepie. A jakby pójść o krok dalej i spróbować zaprojektować całe nasze życia? Nie chodzi tu o urządzanie czyjegoś życia, niczym w dwudziestowiecznych totalitarnych dyktaturach, ale własnego. Skuteczniej wziąć życie w swoje ręce i zacząć działać. Ale tutaj pojawia się przeszkoda – otoczenie, które będzie sabotować nasze starania. Właśnie na ten temat jest ten artykuł: jak projektuje się nasze otoczenie, w jaki sposób środowisko wpływa nasze życie oraz co możemy zrobić, by sami je sobie zaprojektować! Zapraszam do dalszej lektury.

Akt stwórczy a wpływ na ludzi

Nie ulega wątpliwości, a przynajmniej nie powinno nikomu ulegać, że gry, filmy i książki się projektuje. To efekt celowego aktu twórczego. Zatrudnieni designerzy planują starannie wszystkie elementy składowane dzieła. W książkach – charaktery postaci, następujące po sobie wydarzenia czy nastrój dzieła; w filmie - od wyglądu aktorów, przez każde wypowiedziane przez postacie słowo, aż po finalną kolorystykę dzieła. Cała zaprojektowana starannie kultura i sztuka trafiają do nas, odbiorców, którzy ulegają wpływowi tejże twórczości.

Stąd wnioskujemy o ogromnym lub wręcz niedoszacowanym wpływie środowiska. Środowisko rozumiem jako: wszystko, co otacza ludzi tj. inni ludzie, przedmioty, przyroda et cetera. Na przykład: nasze miejsce zamieszkania wpływa na ilość wolnego czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Mieszkańcy wsi generalnie poświęcają więcej czas poza domem, co jest związane z ich pracą na polu czy dłuższymi wyprawami do sklepów lub u bliskich. Zgodzimy się także, że posiadacze smartfonów z dostępem do Internetu spędzają średnio więcej czasu online niż pozostałe osoby.

Środowisko - element wielkiej trójcy wpływu

Jak wynika z badań [1], zwiększona ilość czasu w sieci to mniej czasu na pracę, sen czy podróżowanie. Ten negatywny wpływ Internetu, jeśli jest dostrzegalny w naszym życiu mniej lub bardziej, nie próbujemy mu zwykle przeciwdziałać. Środowisko (właściwie jego elementy, na przykład: obecność Internetu) sprawia, a nie bezpośrednio my sami, że podejmujemy się czynności niekorzystnych dla zdrowia czy osobistego szczęścia. Zatem nie mamy pełnego wpływu na swoje działania – nie kierujemy się wyłącznie racjonalnym myśleniem. Stąd co najmniej trzy siły kierujące naszym losem: racjonalne decyzje, własne emocje i wpływ środowiska.

Na tym ostatnim źródle wpływu na nasze życie się dziś skupimy. Wiemy – chociażby z bestsellera „Pułapki myślenia” amerykańskiego naukowca Daniel Kahnemana - że nie do końca potrafimy (lub możemy) polegać na logicznym myśleniu. Otoczenie niejako skłania nas do jedzenia, kiedy wracamy głodni do domu, a na stole niewinnie stoi cała miska przepysznych ciastek. Podobnie w sytuacji, gdy umówiliśmy się na siłownię, a w ostatniej chwili straciliśmy ochotę, lecz i tak musimy się stawić, bo przecież daliśmy słowo naszemu koledze lub koleżance. Pozytywny lub negatywny, lecz ten wpływ niezaprzeczalnie istnieje.

Czym jest life design i czy warto z niego korzystać?

Warto przyjrzeć się dwóm intrygującym cechom środowiska, która okazują się przydatne dla poprawia naszego życia. Po pierwsze, możliwość dostosowania otoczenia, która wymaga większego wysiłku. Po drugiego, tendencja środowiska do unikania zmian. Jeśli połączymy te dwie cechy, otrzymujemy sprytną technikę: podporządkowujmy sobie środowisko raz, a potem korzystajmy z jego pozytywnego wpływu na nasze życie. To właśnie stanowi główną ideę tzw. life designu – czyli pomysłu, że swojego otoczenie, a więc i życie jesteśmy w stanie zaprojektować, co pozwoli nam zrealizować upragnione marzenia. Z kolei brak zaprojektowania środowiska i ciągłe tracenie czasu, pieniędzy czy skupienia to niezbyt efektywna taktyka. Lepiej postąpić tak: poświęcamy wiele pieniędzy, energii i czasu, by potem biernie zyskiwać przez dłuższy okres. To sprytny pomysł realizujący w praktyce idee life desingu.

Podobnie jak słonie morskie, które zamiast prowadzić nieustanne walki, ścierają się raz na rok – zwycięzca zostaje samcem alfa. Aż do następnych walk wszystkie słonie morskie podporządkowują temu triumfatorowi, co pozwala uniknąć przelewu krwi i zbędnych potyczek w obrębie grupy zwierząt.

Co nie polega naszemu kształtowania, a co nie ulega, czyli design własnego domu

Nie dotyczy to jednak wszystkich środowisk. Na pewne otoczenie nie mamy aż takie wpływu, np. miejsce pracy, a inne ulegają zbyt częstym zmianom, np. rynek gier komputerowych. Skupiając się na tym, na co mamy wpływ – co jest jedną z technik stoicyzmu, jednej z najpraktyczniejszych filozofii zachodnich – spróbujmy zmodyfikować środowisko domowe. Podlega ono naszym przemianom, które rzadko później modyfikujemy. Zajmijmy się umeblowaniem: dobrą taktykę stanowi przeznaczenie jednego mebla do odpowiadającego mu pojedynczego celu. Tworzy to psychologiczne powiązanie (ang. anchoring), dzięki któremu efektywniej wykonujemy czynność, do której element umeblowania jest przeznaczony. Na przykład: łóżko tylko do spania, a nie do jedzenia czy oglądania telewizji; biurko jedynie do pracy, a nie do rozrywki. Idealnym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie pomieszczenia do pojedynczego zastosowania.

Jednak to u wielu osób niemożliwe, więc warto chociaż wdrożyć zasadę: „jeden mebel, jedno zastosowanie”. Zastosowanie to niekoniecznie jedna czynność, ale grupa czynności jak praca, rozrywka czy nauka. Więcej tego typu przydatnych technik, dotyczących konkretniej nawyków, znajdziesz w książce „Atomic Habits” Jamesa Cleara (to nie reklama, więc nadal czekam na telefon z podziękowaniami od Jamesa za darmową promocję ;) ).

Podsumowanie

Podsumowując, omówiliśmy zagadnienia związane z środowiskiem, odpowiadając na pytanie: jak projektuje się nasze otoczenie. Odpowiedź brzmi: planując potencjalny wpływ i dostosowując go do własnych potrzeb. Drugie pytanie, w jaki sposób środowisko wpływa nasze życie? Stanowi jedną z trzech potężnych sił (obok racjonalnego myślenia i emocji), kierując naszym zachowaniem szczególnie w chwilach niepewności. Ostatecznie, co możemy zrobić, by sami je sobie zaprojektować? Zastosować zasady life designu – ciekawy blog na ten temat znajdziecie tutaj. Myślę, że warto samodzielnie przemyśleć ten temat. Dlatego gorąco zachęcam do własnych przemyśleń i samodzielnego wyciągania wniosków.

Dziękuję Ci za poświęcony czas i zachęcam do zapoznania się z innymi moimi artykułami. Jeśli interesuje Cię tematyka, którą poruszam, to polecam zapisać się do newslettera. Pamiętaj, że swoją opinię zawsze możesz wyrazić w komentarzu pod wpisem

Objaśnienia przypisów:

[1] - https://hbr.org/2013/10/the-more-time-we-spend-online-the-less-time-we-spend-working